- Gauti nuorodą
- „Facebook“
- X
- El. paštas
- Kitos programos
Liūdna istorija apie prieš daugiau kaip du šimtus metų Šaltupio dvare, Prienų parapijoje, gyvenusią moterį. Toks tolimas, mažai pažintas pasaulis. Du šimtai metų istorijoje - labai mažas laiko tarpas, o žmonių gyvenime - tai maždaug aštuonios palikuonių kartos.
Seniai išnyko Šaltupio dvaras, tačiau tebestovi virš Brigitos šeimos palaidojimo rūsio Prienų Kristaus Apsireiškimo bažnyčios šventoriuje pastatyta koplyčia. Tiesa, ji 1875 m. buvo atstatyta. Nežinai, kaip atrodė pirmoji.
Bažnytinių knygų pagalba pamėginau atkurti Žemaitijos bajoro Ignoto Šukštos ir jo žmonos Brigitos iš Malachovcų giminės šeimos gyvenimą Šaltupio dvare 1795-1815 m. tarpsnyje.
Ne vienas Šukšta ėjo teisėjo pateigas Kauno gubernijoje, ne vieną dvarą įsigijo šiame krašte, prisidėjo statant ne vieną bažnyčią. Istoriniuose šaltiniuose minima, kad Šiukštos fundavo ir 1750 m. pastatytą dabartinę Prienų bažnyčią.
Šaltupio palivarke Šukšų šeima apsigyveno, kai Ignotas buvo paskirtas į Prienus valstybinėn tarnybon. Jauna šeima atvyko su dviem mažais vaikais: BERNARDU ir ELEONORA, gimusiais apie 1792 ir 1794 m. Pirmą kartą Ignotas Šukšta paminėtas kaip krikštatėvis 1795 m., kai krikštijo Dambravos dvare gyvenusį teisėjo Adolberto Illiničiaus vaiką.
1796 m. Šiukštoms gimė duktė JULIJA ROZALIJA KONSTANCIJA. Tėvo pareigos - Leliušių kapitonas. (Kaip išaiškėjo vėliau, Leliušių valstybinis dvaras buvo dabartiniame Kaišiadorių raj.). Pirmai pažinčiai į krikštynų pokylį buvo sukviesti įtakingi to krašto žmonės: Kauno apskrities rotmistrienė Viktorija Bernatavičienė, jau minėtas Prienų valsčiaus teisėjas Adolbertas Illiničius, Kapitonienė Marijona Masalskienė ir kt.
1797 m,. Šukštoms vėl gimė dukra JUZEFA ELENA ANTANINA. Krikštijo gubernatorius Jokūbas Bernatavičius su žmona, dalyvavo signataras Mykolas Jankauskas, ta pati Masalskienė bei giminaitės Rozalija Šukštienė ir Konstancija Malachovcovienė.
Pirmoji nelaimė į Šukštų šeimą atėjo 1798 m. vasarą, - nuo džiovos mirė 6 metų Brigitos sūnelis BERNARDAS. Moteris po širdimi jau nešiojo sekančią gyvybę. Po pusmečio, 1799 m. žiemą gimė ZUZANA VILHELMINA PRANCIŠKA. Krikštynose be kitų įtakingų ponų ir ponių buvo ir bajoraitė Ona Geištoraitė. Vėliau (apie XIX a. vidurį) Šukštų ir Geištorų šeimos susigiminiuos ir Šaltupis pereis į Geištorų rankas.
1799 m. pirmą kartą krikšto metrikoje Šaltupis pavadintas dvaru. Matomai, Šukštos maždaug tuo metu Šaltupio palivarką su aplinkine žeme nusipirko ir tapo teisėtais valdytojais. Tačiau jokie turtai neapsaugojo Brigitos vaikų nuo ligų. 1800 m. rugpjūtį mirė pusantrų metų Pranciška. Liga - nežinoma. Ir vėl sekantis vaikelis laukė po širdimi. 1801 m. balandį gimė penktoji dukra LIDVIKA PAULINA. Mergytė išgyveno tik 8 mėnesius ir mirė nuo tuo metų tokio pavojingo furunkulo (voties), kuris baigdavosi kraujo užkrėtimu. Mama vėl laukėsi ir 1802 m. birželį pagimdė šeštąją dukrą PAULINĄ BRIGITĄ. Krikštynos buvo kuklios, - šeimą slėgė gedulas.
Didelis džiaugsmas aplankė Šukštų namus, kai 1804 m. pradžioje Brigita pagimdė sūnelį LIUDVIKĄ. Kilmingųjų šeimoje buvo labai svarbu susilaukti giminės pratesėjo, pavedėtojo. Tuo metu Ignotas Šukšta jau buvo paskirtas Prienų dvaro amtmonu (valdytoju), dvaras klestėjo, tik šeimą ir toliau persekiojo nelaimės. Susirgo ištvermingoji Brigita. Palikusi keturias mažametes dukras ir lopšyje vos pusės metų sūnelį, 1804 m. rugpjūčio 26 d. mirė nuo gangrenos. Jai buvo tik 33 metai. Palaidota iškilmingai koplyčioje prie Prienų bažnyčios.
Paskutinis mažas karstelis su net metukų nesulaukusiu Liudviko kūneliu į kapą nuleistas po 2,5 mėnesio. Vaikas mirė nuo "glandų".
Šaltupio dvaras pamotės neįsileido. Nėra jokio įrašo apie antrą Ignoto santuoką nei apie vėliau gimusius Šukštos vaikus.
Gyvenimas tesėsi, keturios dukros suaugo ir atėjo laikas jas pristatyti visuomenei. 1815 m. vasario 9 d. senasis Šukšta, jau išėjęs į atsargą, pasikinkė gražias roges, susisodino į jas tris vyresniąsias dukras, apsikamšė kailiais ir išvyko į Prienų bažnyčią. Čia labai iškilmingai kriktijo Ašmintos dvare gyvenusio teisėjo vaiką. Krikštamote buvo vyriausia Šukštos dukrą, 21 m. amžiaus Eleonora Šukštytė (merginų pavardės užrašytos tarmiškai Szukszciankos), krikštatėviams asistavo devyniolikmetė Julijona Šukščianka, antroje poroje - aštuoniolikmetė Antanina Šukščianka ir ketvirtoje - pat šeimos galva, senasis bajoras Ignotas Šukšta. Tikėkimės, kad rogėsi atsirado vietos ir jaunėlei trylikametei Brigitai. Po ceremonijos bažnyčioje visi svečiai rinkosi į Ašmintos dvarą į puotą.
Ateis laikas ir surasiu, kokių žentų Šukšta sulaukė, kiek turėjo anūkų ir proanūkių, ar liko Prienų krašte jo palikuonys.
Rugpjūčio
25 d. Prienų Kristaus Apsireiškimo bažnyčioje šv. Mišiomis buvo pagerbta Brigita Šuktienė ir jos keturi vaikai, palaidoti bažnyčios
šventoriuje rūsyje po koplyčia.
Vieta:
Prienai, Lithuania
- Gauti nuorodą
- „Facebook“
- X
- El. paštas
- Kitos programos
Komentarai
Rašyti komentarą