BALSIŲ DVARO PASLAPTIS

 


Kadaise buvo toks Balsių dvaras ant Virvytės upės kranto, visai šalia Paragių dvaro, Lazdynų Pelėdos tėviškės (dabar – Akmenės raj.). Jame XIX a. 8-tame dešimtmetyje gyveno kilmingas Antanas Nikodemas Moro, XIX a. pačioje pradžioje iš Livonijos atvykusio į Tryškių dvarą žemės ribų teisėjo Mykolo Moro anūkas. 



1879 01 22 į Balsių dvarą parsivežė žmoną, Grodno gubernijos miestelėnę, gyvenusią Kapėnų dvare, Mariją Šafranko. Pora susilaukė 8 vaikų. Priešpaskutinis vaikas, Liudvikas Jonas, gimė 1889 m. gegužės 5 d. Po šio vaiko gimimo ir prasideda Balsių dvaro paslaptis. Marija Šafranko Morienė po 7 mėnesių ir 5 dienų (1889 m. gruodžio 10 d.) vėl pagimdė vaiką - dukrą Bronislavą. Bent jau taip skelbia krikšto įrašas Tryškių bažnyčios knygoje. XIX a. gimęs 6 mėnesių neišnešiotas vaikas tikrai negalėjo išgyventi. Be to, kilmingieji dažnai tokius silpnus kūdikius pakrikštydavo namuose vos gimusius "tik vandeniu", o jau vėliau, vaikui sustiprėjus, papildydavo krikštą Šv. Aliejumi bažnyčioje, bet apie tai kunigas visada įrašydavo metrikoje. Bronislava pakrikštyta Tryškių bažnyčioje tik po 2 savaičių. Jei sūnų Liudviką Joną krikštijo kukliai, tai Bronislavos krikštynose dalyvavo dvi poros: krikštatėviu tapo Balsių dvarininko brolis Bronislovas Moro su bajoraite Zofija Kražauskaitę ir asistavo kaimynai iš Šiaudinės ir Meškėnų dvarų: Pranciškus Beresnevičius ir Benigna Rubaževičienė. Manykim, kad įvyko stebūklas ir Bronytė išgyveno arba įsivėlė klaida metrikų knygoje.


                                                 Liudviko Jono Moro krikštas 1889 05 05

Tačiau... Tolesni įvykiai, palietę jau tiesiogiai mano tolimą giminaitį, kažkiek praskleidė paslapties šydą. Praėjus porai savaičių po minėtų Bronytės krikštynų (1890 02 22) Balsių dvare įvyko vestuvės. Ten gyvenusi 28 metų bajoraitė Teklė Gustytė išleista už dvigubai vyresnio valstiečio, Tryškių miestelio gyventojo, užkietėjusio senbernio, kaip dar neseniai vadindavome tokius vyrus, Liudviko Paplausko. Liudvikui tuo metu jau buvo 55 metai (santuokos metrikoje jis dar ir pasendintas). Vestuvėse liudininku buvo pats Antanas Moro. Pagailo Teklės. Susimąsčiau, už kokias nuodėmes tą vargšę merginą išvarė tekėti už sau nei kilme, nei amžiumi nelygaus jaunikio? Gal čia ir slypi Morienės dviejų vaikų gimimo per pusmetį paslaptis? Gal porą savaičių ponai vilkino krikštynas, mėgindami išsiaiškinti Bronytės tikrąjį tėvą, o išsiaiškinę nutarė mergytę įsidukrinti?


                            Bronislavos Moraitės krikštas 1889 12 27 (g. gruodžio 10 d.)

Paskutiniai du Morų vaikai mirė vienas paskui kitą: Liudvikas Jonas mirė 3 metukų nuo skarlatinos, Bronytė Moraitė – 6 metų nuo džiovos.


Liudviko Paplausko ir bajoraitės Teklės Gustytės iš Balsių dvaro santuoka Tryškių RKB 1890 01 22

Paplauskas su Gustyte, apsigyvenę Tryškių miestelyje, santuokoje išgyveno 11 metų, bendrų vaikų nesusilaukė. Liudvikas mirė 1901 03 26, sulaukęs 66 metų. Prieš mirtį jam nesuteiktas Šv. Sakramentas, tačiau vyras palaidotas kaip dera, su kunigu, Tryškių kapinėse. Teklė daugiau neištekėjo.

Štai tokia liūdna istorija be pabaigos, nes tiesos taip ir nesužinosime, galime tik paspėlioti.

Paskutinį Balsių dvaro valdytoją Česlovą Moro, Antano ir Marijos Šafranko sūnų su šeima 1948 m. ištrėmė į Buriatiją.


2023 10 15

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai