KLAIŠIŲ DVARO
ISTORIJA
Vieni iš gražiausių išlikusių senųjų dvarų pastatų griuvėsių tebestovi dab. Akmenės rajone. Klaišių dvaro ūkiniai pastatai, po kolūkio išardymo, tapę niekam nereikalingi, buvo apleisti, išplėšti, neteko stogo, nors iki šiol stebina jų pastatų grožis ir elegancija. Pagal legendą, pastatus statė pono į mokslus išleistas gabus baudžiauninko vaikas Feliksas Norkus. Tai gi, apie architektą ir statytoją žinoma daugiau, nei apie buvusius šio dvaro valdytojus Burbas.
Istoriją pradėsiu nuo Šiaudinės dvaro savininko Roko Godlevskio, Upytės pavieto sargybinio, ir Joanos Teresės Gadonaitės antros dukters Klaros vedybų su Žemaičių kunigaikštystės regentu Jurgiu Burba. Pora susituokė 1797 Papilės bažnyčioje. Pirmus metus jie gyveno Šiaudinės dvare. Sekantį rudenį Klarai Burbienei, iškankintai sunkaus gimdymo, į namus buvo parvežtas kunigas ir jis pakrikštijo gimdymo metu mirusį kūdikėlį – be vardo, be krikštatėvių. „1798 m. rugsėjo 5 d. aš, Nikodemas Paniatovskis iš Papilės parapijos, krikštiju kūdikį, mirštantį paliekant motinos įsčias, teisėtų tėvų MD Jurgio Burbos, Telšių regento, ir MD Klaros Godlevskytės iš Šiaudinės dvaro, Papilės parapijos.“ Vaikelis buvo palaidotas neseniai senelio Roko Godlevskio rūpesčiu įsteigtose Šiaudinės kapinėse.Burbų giminės herbas BURBA
Jurgis ir
Klara Burbos išvyko gyventi į Kuršėnų parapijoje Godlevskių giminei
priklausiusį Omolės dvarą (dab. Amalių k.). Čia Klara 1800 m. pagimdė sūnų
Telesforą. Dukra Anelė gimė 1803 m. ten pat. Deja, šeima laime džiaugėsi
neilgai. 1804 m. Omolės dvare mirė 32 m. Jurgis Burba, palikęs 24 m. našlę su
dviem mažais vaikais. Jurgis Burba palaidotas Kuršėnų bažnyčioje kriptoje.
Jurgio ir Klaros vienintelis sūnus ir Klaišių dvaro paveldėtojas, tapo Imperatoriško dvaro kamerjunkeriu, ordinų kavalieriumi, Šiaulių pavieto teisėjų prezidentu. 1837-04-30, sulaukęs brandaus 37 m. amžiaus, vedė 29 m. bajoraitę Emiliją Radavičiūtę iš Milvydų dvaro, Kuršėnų par. Klaišių dvare 1838-1846 m. pora susilaukė septynių vaikų. Pirmieji sūnūs Ferdinandas Ignotas Kalikstas (1838) ir minėtasis Titas (1840) bei vėliau gimęs Eugenijus Aloyzas (1845) mirė. Išgyveno ir giminę pratęsė du sūnūs: Viačeslavas Kazimieras Frederikas (1842) ir Heliadoras Juozapas (1844) bei dvi dukros: Stanislava Anelė Vincenta (1843) ir Liudvika (~1846). Vienintelės Liudvikos, paminėtos tėvams mirus, tarp likusių gyvų vaikų, krikšto metrikos nėra nei Papilės, nei Kuršėnų RKB metrikinėse knygose.
Telesforas
Burba mirė 1870-09-24, sulaukęs 71 metų Varputėnų dvare, palaidotas Kuršėnų
kapinėse. 1872-05-01 Ringuvėnų dvare mirė jo žmona 68 m. amžiaus Emilija Radzevičiūtė
Burbienė. Klaišių dvare Burbos nebegyveno, tačiau 1889 m. žemvaldžių surašyme
Klaišių dvaro savininkas nurodytas vyriausias sūnus Viačeslavas, vedęs
bajoraitę Elena Jelenskytę, apsigyveno uošvijoje - Varputėnų dvare. Klaišių dvarui priklausė 570 dešimtinių geros
žemės, 117 deš. prastos ir 240 deš. miško. Jo brolis Heliodoras valdė Ringuvėnų dvarą su (bendroj sumoj) 979 deš. žemės ir šalia
Klaišių dvaro esantį Pusbaublių kaimą su 114 deš. geros žemės. Iš visko
sprendžiant, Klaišių dvaro gražiuosius pastatus, kurių griuvėsiai vis dar žavi,
pastatė Telesforas Burba XIX a. viduryje, o jo pradėtus darbus, gal būt, pratęsė
dvaro paveldėtojas Viačeslavas.
Garsiausia šios Burbų šakos palikuonė - Heliodoro dukra Morta Burbaitė (Marta Burbianka), gimusi Ringuvėnų dvare 1898 m., 1946 m. išvyko į Lenkiją, tapo filosofijos daktare ir Vroclavo universiteto profesore. Mirė Vroclave 1973 m..
2025-01-12
Komentarai
Rašyti komentarą